Woda potrzebna do ochrony oka

Woda potrzebna do ochrony oka

Zdrowie całego naszego ciała zależy od ilości wypijanej przez nas wody. Jednym z narządów szczególnie wrażliwych na skutki odwodnienia są nasze oczy. Dzieje się tak między innymi dlatego, że ciało szkliste – przezroczysta, galaretowata substancja wypełniająca gałkę oczną poza soczewką – jest w dużej mierze zbudowana z wody.

Z zewnątrz oko ludzkie pokrywa tzw. film łzowy, czyli bardzo cienka warstwa płynu roznoszonego przez powieki na rogówce. Dzięki łzom gałka oczna jest nawilżana, odżywiana, chroniona przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu, a także przed bakteriami lub wirusami mogącymi potencjalnie doprowadzić do infekcji. Każdy wywołany przez drobnoustroje lub ciało obce stan zapalny jest groźny, a w skrajnym przypadku może spowodować nawet pogorszenie lub utratę wzroku.

wodaNiedobór wody w organizmie można dosłownie wyczytać z oczu. Jeśli odczuwana jest potrzeba tarcia powiek, oczy są suche, spojówki przekrwione, pojawia się uczucie opuchlizny i zmęczenia, to niezawodny sygnał, że zaczyna się stan odwodnienia organizmu. Ilość wypitej przez nas wody reguluje ilość i skład filmu łzowego pokrywającego gałkę oczną, a co za tym idzie – wpływa na jego skuteczne działanie. Jeśli oczy nie produkują łez oznacza to, że nasz organizm już dawno przestał być dobrze nawodniony.

Zgubna dla narządu wzroku może się okazać kąpiel w morzu lub wizyta na basenie. Zarówno zawarta w morskiej wodzie sól, jak i obecny w basenach chlor bardzo szybko wysuszają oczy,  powodują ich zwiększoną wrażliwość i zaczerwienienie. Zdarza się też, że obecne w morzu lub basenie drobnoustroje powodują schorzenia takie, jak bakteryjne zapalenie spojówek lub zapalenie rogówki – skutkiem jest silny ból oka, światłowstręt, zaburzenia widzenia, a w przypadku zapalenia spojówek także ropna wydzielina. Leczenie często trwa długo i bywa dla pacjenta frustrujące. Aby uchronić się przez tymi dolegliwościami należy przede wszystkim wyrobić sobie nawyk używania okularów ochronnych.

basenCzysta woda może też być wspaniałym środkiem do przynoszenia ulgi zmęczonym lub podrażnionym oczom. Jeśli zdarzy się, że w gałce ocznej pojawi się ciało obce, należy nabrać w czyste dłonie nieco letniej wody i zanurzając w niej górną część twarzy mrugać aż do pozbycia się uczucia kłucia. Jeśli oczy pieką z powodu alergii ulgę przynosi kompres z gazy zamoczonej w zimnej wodzie, ułożony na zamkniętych powiekach. Chłód pomoże obkurczyć naczynia krwionośne, a woda doraźnie nawilży przesuszone oko. W przypadku, gdy potrzebujemy pobudzenia zmęczonego narządu wzroku, najlepiej sprawdzi się przemycie twarzy zimną wodą. Natomiast ciepła woda, która doskonale odpręża i przygotowuje do odpoczynku idealnie nada się pod koniec ciężkiego dnia do skutecznego ukojenia oczu.

Woda ma ogromne znaczenie dla zdrowia naszych gałek ocznych i jakości widzenia. Czy to w formie napoju, używana jako podstawowe narzędzie odżywiania i nawilżania organizmu, czy też jako łagodzący kompres lub środek do przemycia oka – jest doskonałym i szczególnie ważnym narzędziem do dbania o higienę wzroku.