Woda – sposób na dobre samopoczucie i sprawny umysł

Woda – sposób na dobre samopoczucie i sprawny umysł

Woda często jest zapomnianym elementem codziennej diety człowieka. Podczas zakupów jej miejsce w koszyku zastępują słodzone napoje i soki. W ciągu dnia mało kto pamięta o regularnym piciu wody. Odwodnienie organizmu i spożywanie tylko napojów z dodatkiem cukru jest jednym z powodów złego samopoczucia i ogólnej kiepskiej kondycji.

szklanka wodyUczucie pragnienia świadczy już o 2% odwodnieniu organizmu. Człowiek w każdym momencie życia sukcesywnie pozbywa się wody ze swojego ciała. Niewłaściwe zarządzanie gospodarką wodną organizmu może drastycznie zmieniać samopoczucie i wydajność. Zaburzenie równowagi wpływa na wszystkie układy odpowiedzialne za poprawne funkcjonowanie człowieka. Funkcje fizjologiczne organizmu zaczynają pracować w innym tempie. Ciało zaczyna przygotowywać się na ewentualne zagrożenie spowodowane brakiem wody poprzez spowolnienie mechanizmów zapewniających życie. Odczuwane jest to poprzez występowanie pewnego dyskomfortu. Zmęczenie, bóle głowy, trudności z koncentracją prowadzą do pojawienia się rozdrażnienia i wahań nastroju. Często osoby prowadzące siedzący tryb życia nie odczuwają potrzeby spożywania zalecanej ilości wody. Jednocześnie uskarżają się na wysoki poziom stresu, zniechęcenia i zmęczenia wynikający z wykonywanej pracy. Odpowiedzią na ten stan jest zwiększenie spożycia płynów. Wpływ odwodnienia na samopoczucie nie ogranicza się jednak jedynie do fizycznego dyskomfortu. Badacze zaobserwowali bezpośrednie działania mózgu zmieniające nastrój badanych w zależności od poziomu nawodnienia. Neurony, które wykryją ubytki wody w organizmie informują o braku homeostazy obszary odpowiedzialne za regulację tego, jak czuje się jednostka. Efektem jest zmiana, która ma być sygnałem ostrzegawczym. Długotrwałe i silne odwodnienie oznacza bowiem dla organizmu trudną do przebycia chorobę lub nawet śmierć.

Poza wpływem na dobry stan psychiczny zauważalna jest zależność między ilością wody w organizmie, a sprawnością umysłową. Udowodniono, że już 2% odwodnienie znacząco wpływa na zdolność rozwiązywania zadań i zapamiętywania. Osoby pijące mniej wody zdecydowanie szybciej się zniechęcają, mają obniżony potencjał poznawczy, a także uznają wykonywane zadania za trudniejsze. Podobne wnioski wyciągnięto podczas analizy tempa działania. Badani, których nawodnienie było na odpowiednim poziomie szybciej osiągali stan pełnej koncentracji, mieli krótszy czas reakcji i cechowali się wyraźnie lepszą koordynacją wzrokowo-ruchową. Człowiek nie dbający o regularne przyjmowanie płynów jest mniej sprawny i niewydajny. W czasie pracy utrata wody na poziomie 5% zmniejsza efektywność pracownika aż o 30%, przy jednoczesnym dyskomforcie i złym samopoczuciu.

woda a samopoczucieZwiększenie ilości spożywanych płynów, w tym wody zminimalizuje ryzyko niepożądanych skutków odwodnienia. W przypadku, gdy sama woda nie smakuje można dodać do niej cytrynę, kilka listów mięty czy ogórka tworząc z niej zdrowy napój. Warto także mieć butelkę wody w samochodzie, torebce czy w pracy. Dodatkowo mając ją cały czas w zasięgu wzroku, w mózgu z czasem samoczynnie wyrobi się nawyk sięgnięcia po nią. Dobrym pomysłem jest połączenie picia z wykonywaniem jakiejś czynności. Przykładowo napisanie każdego maila może być kończone łykiem wody. W ten sposób powstanie nawyk, który pozwoli na nieuświadomione, regularne dbanie o odpowiednie nawodnienie. Jest to o tyle ważne, że moment suchości w ustach nie jest wcale początkiem znaków ostrzegawczych. Gdy odczuwalne jest pragnienie proces zmian w organizmie trwa już od dłuższego czasu.

Zaopatrzenie się w zalecaną dzienną ilość wody nie jest dużym wydatkiem, a korzyści jakie może przynieść taka zmiana są znaczące. Próbując nic się nie traci, można jedynie zyskać zdrowie i dobre samopoczucie.