Woda w diecie maluszka

Woda w diecie maluszka

Woda odgrywa istotną rolę w organizmie każdego człowieka, zwłaszcza malucha, którego układ pokarmowy i moczowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Woda stanowi aż 80% masy ciała noworodka, dlatego tak ważne jest, by nie zabrakło jej we właściwej diecie.

Zdrowie niemowlęciaOkres niemowlęcy to niezwykle ważny czas w kształtowaniu się nawyków żywieniowych. Warto, by dziecko przyzwyczaiło się do smaku wody jak najwcześniej. Jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż soki czy słodzone herbaty, które nie tylko powodują próchnicę, a także przyczyniają się do powstawania chorób, takich jak cukrzyca i otyłość. Ponadto woda nie zmniejsza apetytu, oczyszcza organizm i łagodzi problemy z zaparciami. To idealny sposób, by ugasić pragnienie niemowlaka i jednocześnie wpłynąć pozytywnie na jego samopoczucie. Składniki mineralne zawarte w wodzie mają ogromne znaczenie, ponieważ są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój dziecka. Są niezbędnymi elementami budującymi organizm człowieka i podstawą życia, dlatego też powinna być podawana już w pierwszym miesiącu po urodzeniu.

Jaka woda dla dzieckaPodawana dziecku woda musi spełniać jednak pewne standardy. Najlepszym wyborem będzie mineralna lub źródlana. Warto sprawdzić informacje zawarte na etykiecie, ponieważ nie każda woda butelkowana będzie odpowiednia. Wybór powinien paść na wodę niskosodową (poniżej 20 mg/litr) oraz niskosiarczanową (poniżej 20 mg/litr). Woda dla niemowląt powinna charakteryzować się niskim poziomem soli mineralnych, zbyt duża ich ilość może prowadzić do wystąpienia alergii pokarmowych. Woda źródlana idealnie nadaje się także do przygotowywania posiłków.

Wody z kranu nie powinno się podawać małemu dziecku. Może zawierać chlor, metale lub zbyt dużo minerałów, które mogą powodować różne dolegliwości i obciążać nerki maleństwa.

Wśród porad dla młodych mam widnieją informacje, że noworodka należy kąpać w przegotowanej wodzie. Oczywiście, gotowanie skutkuje zmiękczeniem wody, która nie podrażnia delikatnej skóry dziecka. Idealnym rozwiązaniem jest więc założenie urządzeń filtrujących i zmiękczających, dzięki czemu jest ona łagodniejsza dla skóry całego ciała i twarzy.

Dziecko a wodaIstnieje zasada, według której dziecku należy podawać od 120 do 150 ml na każdy kilogram masy ciała. Część z zalecanej dawki, jest już podawana wraz z pozostałym pokarmem. Dzieci, których dieta oparta jest na mieszankach na bazie mleka modyfikowanego, potrzebują dodatkowej porcji płynów. Nawadnianie organizmu jest szczególnie ważne podczas upałów, gdy temperatura latem wzrasta. Gdy maluch jest chory, ma podwyższoną temperaturę, wymioty lub biegunkę, niezwykle istotne jest podawanie odpowiedniej ilości płynów, by uniknąć odwodnienia, które jest szczególnie dla niego niebezpieczne.

Woda jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania małego organizmu. Mikroelementy w niej zawarte są najważniejszym składnikiem budującym komórki, tkanki, układy, czyli całe ciało maluszka. Dlatego też tak ważne jest właściwe zbilansowanie diety i zapewnienie odpowiedniego poziomu wody w organizmie niemowlęcia.