Woda w życiu sportowca

Woda w życiu sportowca

Woda dla uprawiających sport jest niezbędnym elementem każdego treningu. Jest niezwykle istotna, gdyż stanowi największy udział w składzie ciała człowieka, tj. aż 60%. To dzięki wodzie w prawidłowy sposób zachodzą wszelkie procesy fizjologiczne w organizmie człowieka.

Zwykle w trakcie intensywnych ćwiczeń wzmaga się jej utrata, czego konsekwencją jest powolny zanik elektrolitów. Średnio ludzkie ciało traci od 1 do 3 litrów wody na godzinę. Zazwyczaj wydostaje się ona z organizmu w postaci potu oraz pary wodnej w wydychanym powietrzu. Dla wydajnego wysiłku fizycznego niezbędne jest nieustanne uzupełniane straconych płynów. Już dwuprocentowy deficyt wody w organizmie obniża wydolność i siłę nawet o 30%. Spowodowane jest to głównie poprzez zachodzenie procesów termoregulacyjnych. Ich sprawność zależy w dużej mierze od wieku, wagi, płci, temperatury czy diety.

TreningGłównymi funkcjami wody, istotnymi w treningu sportowca jest m. in. usuwanie nadmiaru ciepła (co zapobiega przegrzaniu się), transport substancji odżywczych do komórek, odpowiednie krążenie płynów ustrojowych oraz zapewnienie właściwego ciśnienia osmotycznego. Nieprawidłowe funkcjonowanie każdej z tych czynności jest następstwem uczucia suchości w jamie ustnej, upośledzenia wydzielania śliny, wzmożonego uczucia pragnienia, zmian na skórze, zaburzenia koordynacji ruchowej oraz wolniejszej regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku. Badania wykazują, że sportowcy regularnie uzupełniający płyny mogą ćwiczyć o 33% dłużej od zawodników niepijących wody.

W zależności od uprawianej dyscypliny i intensywności ćwiczeń powinno spożywać się w czasie treningu od 4 do nawet 8 litrów wody. Odpowiednie nawadnianie jest również konieczne do utrzymania moczu na prawidłowym poziomie. Jest to bardzo istotne, gdyż przekłada się na właściwe tempo wydalania toksyn wynikających z przemiany materii, które podczas treningów gromadzą się wyjątkowo szybko. Ponadto woda uznawana jest za uzupełniające źródło magnezu, wapnia, sodu, fluoru, jodu, a także żelaza w diecie. Przeciwieństwie do soków czy napojów z węglowodanami, bardzo szybko się wchłania i może być wykorzystana prawie bezpośrednio po spożyciu.

Woda w życiu sportowcaSportowcom poleca się spożywanie naturalnych wód mineralnych, czyli takich, które wydobywane są z odizolowanych od środowiska zewnętrznego podziemnych złóż. Charakteryzują się one naturalną czystością chemiczną i mikrobiologiczną oraz stałym składem chemicznym. Innym rodzajem wód mineralnych są wody mieszane, pochodzące z co najmniej dwóch różnych naturalnych wód mineralnych, zmieszanych w stałym stosunku ilościowym. Natomiast wody źródlane pochodzą z płytszych i gorzej izolowanych warstw wodonośnych. Najczęściej są one niskozmineralizowane i niskosodowe. Mineralizowane wody stołowe są za to produkowane najczęściej z przeznaczonej do picia wody gospodarczej. Dla nadania jej dodatkowych właściwości zwykle dodaje się do niej określoną recepturę ilości związków mineralnych.

Taką wodę bez problemu można pobierać z domowego kranu poprzez zainstalowanie odpowiednich filtrów i uzdatniaczy wody. Montaż tych urządzeń nie tylko poprawi smak wody, ale także wzbogaci ją o składniki odżywcze, np. wodorowęglany czy siarczany wapnia i magnezu.

Aby wysiłek podczas treningu był skuteczny i przyniósł oczekiwane efekty, należy pamiętać o zachowaniu właściwego poziomu wydolności fizycznej i wydajności całego treningu. Niezbędna do tego jest butelka wody – zarówno przed, w trakcie, jak i po ćwiczeniach.