Woda z kranu – czy jest dobra dla dzieci?

Woda z kranu – czy jest dobra dla dzieci?

Kształtowanie nawyków związanych z piciem wody warto jest rozpocząć jak najwcześniej. Jednak wybór odpowiedniego źródła tego płynu często może stanowić duży problem dla rodziców. Butelkowa czy kranowa – jaką wodę najlepiej jest podawać naszym maluchom?

Woda z kranu dla niemowlaka

Czy naszego malucha należy dodatkowo nawadniać? Zasadniczo przyjmuje się, że niemowlętom, które nie przekroczyły wieku sześciu miesięcy i są karmione mlekiem matki nie trzeba podawać samej wody. Kwestia serwowania płynów konieczna będzie dopiero, gdy dieta dziecka zostanie rozszerzona o nowe pokarmy. Konieczne jest to również w sytuacjach, kiedy podstawę diety u naszej pociechy stanowi mleko modyfikowane: tutaj istotny jest dobór odpowiedniego płynu zarówno jeśli chodzi o rozrabianie proszku, jak i samego nawadniania. Jaka woda więc sprawdzi się tutaj? Zakłada się, że do wspomnianego już 6. miesiąca życia najlepsza będzie woda źródlana ze względu na jej zrównoważony skład. Później, jeśli mamy pewność co do czystości naszej “kranówki”, możemy zdecydować się na podawanie właśnie jej. Musimy jednak pamiętać, że aż do chwili ukończenia przez naszą pociechę roku każdą wodę, jaką będzie ona pić należy przed podaniem przegotować, także tą bezpośrednio z butelki, jaką kupujemy w sklepach.

Woda z kranu dla dziecka: jaka powinna być?

W momencie, kiedy decydujemy się podawać naszemu dziecku wodę z kranu musimy przekonać się, że jest ona odpowiedniej jakości. Istotna jest tu zarówno informacja o tym, skąd płyn jest pozyskiwany, jak i kwestie bezpośrednio związane z jego składem. Tutaj warto zwrócić uwagę na ilość takich elementów jak potas, wapń czy magnez. Bardzo ważne jest także skontrolowanie ilości soli, azotanów, siarczanów czy też chloru, który w skuteczny sposób jest w stanie zniechęcić malucha do picia ze względu na zapach. Jak więc w takim razie przekonać się, czy nasza woda jest dobrej jakości i czy bez obaw może być podawana najmłodszym? Najlepiej jest zapoznać się z informacją dotyczącą jej składu, która zazwyczaj umieszczana jest na stronie lokalnych wodociągów lub też oddać próbkę do badań i otrzymane wyniki porównać z normami, o których przeczytamy w Internecie.

Filtrowana woda dla dziecka

Dobrym rozwiązaniem będzie również podawanie naszym maluchom przefiltrowanej wody. Zastosowanie wysokiej jakości filtrów sprawia między innymi, że płyn nie będzie twardy, dzięki czemu mamy gwarancję, że nie posiada on nadmiaru składników, jakie mogłyby w zbyt dużej ilości zaszkodzić dziecku. Dodatkowo, w ten sposób pozbywamy się brzydkiego zapachu, a także poprawiamy smak wody. Pamiętajmy, że twarda nie wpływa pozytywnie zarówno na organizm dzieci, jak i dorosłych chociażby ze względu na fakt, że mogą znajdować się w niej różnego rodzaju bakterie, dlatego nie warto ryzykować. Koniecznie na koniec podkreślmy, że w przypadku naszych pociech również woda filtrowana musi zostać przegotowana przed podaniem jej.

W sytuacji, kiedy naszym maluchom planujemy podawać wodę musimy mieć pewność co do składu danego płynu. Nasza domowa “kranówka” często cechuje się świetną jakością, zanim jednak zaczniemy ją pić warto jest to skontrolować.