Woda z kranu – czy wpływa na smak kawy?

Woda z kranu – czy wpływa na smak kawy?

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki dobrej kawy. Często jednak można wyczuć dziwny posmak, mimo użycia ziaren najwyższej jakości. Warto wiedzieć, że na jej smak bardzo duży wpływ ma również woda, jaką zastosuje się w czasie parzenia.

Właściwości wody z krany

W zależności od miejsca, w którym mieszkasz woda z kranu może różnić się jakością. Często jednak jest ona znacznie twardsza, niż choćby ta butelkowana. Można to zauważyć przez kamień pojawiający się na wszelkiego rodzaju sprzętach domowego użytku, jak na przykład w czajniku. Warto wiedzieć, że duża część wód wodociągowych jest średniomineralizowana, a to właśnie te związki w największym stopniu mają wpływ na smak oraz zapach. Pomimo, że muszą one spełniać określone normy, często ich jakość nie jest w pełni zadowalająca, chociażby przez chlor używany w celu usunięcia bakterii chorobotwórczych. Za odczucia związane z tak zwaną “kranówką” odpowiadał będzie także siarkowodór czy wskaźnik pH, oznaczający poziom zakwaszenia.

Jak woda wpływa na smak kawy?

woda-z-kranuJakość oraz temperatura wody mają bardzo duży wpływ na smak kawy. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie można zalewać jej wrzątkiem, ponieważ w ten sposób zabija się większość walorów smakowych. Najlepsza temperatura to ok. 90 stopni Celsjusza – w zależności od rodzaju czy rozdrobnienia ziaren. Jeśli jednak wolisz korzystać z ekspresu musisz pamiętać, aby woda, którą zastosujesz była odpowiednio miękka. Kamień może osadzić się na poszczególnych częściach sprzętu, przez co szybciej ulegnie zużyciu. Za twarda może także sprawić, że smak kawy będzie zbyt gorzki. Ważny jest również wcześniej wspomniany poziom pH, czyli zakwaszenie użytej wody. Jeśli będzie on wysoki można odnieść wrażenie, że przygotowane picie jest kwaśne. Na napój duży wpływ ma także zawartość minerałów i związków chemicznych znajdujących się w wykorzystanym do jego przyrządzenia płynie. Im będzie ich więcej, tym aromat osłabnie, ze względu na ilość nasycenia.

Jak poprawić smak wody z kranu?

Na jakość wody z kranu jesteśmy w stanie wpłynąć poprzez użycie różnego rodzaju filtrów. Tutaj można wymienić chociażby węglowe, dzięki którym następuje wymiana jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Użyty w nich aktywny węgiel poprawia smak wody w domu, a także ją zmiękcza. W ten sposób można także pozbyć zapachu chloru czy nadmiaru związków mineralnych. Alternatywą mogą okazać się filtry mechaniczne montowane przy głównym przyłączu zimnej wody w domu. Usuwają one wszelkiego rodzaju osady czy zanieczyszczenia, które później odprowadzane są bezpośrednio do kanalizacji.

W prosty sposób można wpłynąć na jakość wody płynącej z kranu. Dzięki instalacji filtrów nie tylko znacznie dłużej będziesz cieszyć się dobrą jakością sprzętów, lecz także kawa wreszcie będzie perfekcyjnie smakować.