Woda z własnej studni czy z wodociągów?

Woda z własnej studni czy z wodociągów?

Woda stanowi niezastąpiony element codzienności, wykorzystywany zarówno w celach konsumpcyjnych, jak i gospodarczych czy przemysłowych. W jaki sposób ją czerpać, by w jak największym stopniu cieszyć się jej licznymi właściwościami, nie narażając się jednocześnie na zbyt wysokie koszty? Możliwości są dwie: podłączenie się do sieci wodociągów oraz własna studnia. Każda z nich posiada zarówno wady, jak i zalety.

Sieć wodociągowaW większości przypadków aspektem warunkującym wybór dostępu do wody są kwestie finansowe inwestycji i eksploatacji, w zestawieniu których powinno się uwzględnić również prognozy na nadchodzące lata. Jednoznaczne porównanie kosztów obu rozwiązań nie należy do najłatwiejszych. Podłączenie do wodociągów wydaje się być zdecydowanie tańsze niż utworzenie własnej studni, która wymaga dodatkowo instalacji systemu uzdatniającego. Należy jednak przede wszystkim wziąć pod uwagę to, że korzystanie z nich wiąże się ze stałym zobowiązaniem finansowym wobec dostawcy. Trzeba tutaj także pamiętać o kosztach podłączenia, które zależą w dużej mierze od długości przyłącza.

Cena początkowa wybudowania studni zaś uzależniona jest od głębokości, na której znajduje się warstwa wodonośna. Jednak zainwestowanie we własne źródło wody najprawdopodobniej z czasem zwróci się ze względu na fakt, iż studnia gwarantuje wodę praktycznie za darmo. Generuje jedynie nieporównywalnie mniejsze koszty wynikające ze zużycia energii elektrycznej przez pompę. Przy planowaniu inwestycji powinno się zatem zwrócić uwagę nie tylko na koszty początkowe, ale przede wszystkim na koszty późniejszej eksploatacji.

Studnia przydomowaCo z jakością wody? Zakłady wodociągowe mają obowiązek przez cały czas monitorować jej jakość, w związku z czym w przypadku wodociągów teoretycznie nie powinno wystąpić jakiekolwiek zagrożenie zanieczyszczenia szkodliwymi substancjami. Nie istnieje też ryzyko zabrudzenia wody okolicznymi szambami, tak jak w przypadku studni. Ostateczny stan wody w dużym stopniu zależy jednak od kondycji rur, przez które przepływa. Bardzo często do budowy sieci wodociągowych używa się żeliwa oraz stali, które podlegając procesom korozyjnym, mogą wpłynąć na jej ostateczny skład. Dodatkowo, woda z sieci wodociągowej bardzo często poddawana jest dezynfekcji dwutlenkiem chloru, co powoduje jej charakterystyczny, nieprzyjemny zapach i smak. Twarda woda powoduje również uciążliwe odkładanie się kamienia na urządzeniach, zmniejszając ich wydajność.

Woda z własnego ujęcia z kolei czerpana jest najczęściej z pierwszych warstw wodonośnych. W przypadku nieodpowiedniej filtracji, do organizmu mogą dostać się szkodliwe dla zdrowia substancje. Dlatego też należy skoncentrować się na odpowiednim uzdatnieniu wody, zarówno tej sieciowej, jak i studziennej.

Filtry do wodyW przypadku tej pierwszej sprawdzi się instalacja filtrów, zatrzymujących wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne. Urządzenia takie montowane są najczęściej w pobliżu wodomierza bądź pod zlewozmywakiem. Woda ze studni bardzo często może mieć podwyższoną wartość żelaza, manganu i innych, niebędących obojętnymi na zdrowie człowieka, związków. Aby temu zaradzić stosuje się kolumny filtracyjne. Służą one uzdatnianiu większej ilości wody. Dzięki wypełnieniu złożem piaskowo-żwirowym, złożem katalitycznym, żywicą jonową bądź granulowanym węglem aktywnym, skutecznie oczyszczą wodę, umożliwiając jej swobodne użycie.

Woda ma istotny wpływ na zdrowie oraz standard życia człowieka. Warto zatem poświęcić uwagę temu, co bezpośrednio wpływa na jej jakość, bez względu na to, czy zdecyduje się na przyłącze do sieci wodociągowej czy też własną studnię.