Wpływ działania mikroelementów na organizm człowieka

Wpływ działania mikroelementów na organizm człowieka

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są także składniki mineralne w postaci mikroelementów. Znajomość skutków ich niedoboru może pomóc w stwierdzeniu przyczyn różnego rodzaju dolegliwości.

Mikroelementy:

Selen – uczestniczy w ochronie błon komórkowych przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Niedobór tego pierwiastka może być przyczyną niewydolności krążenia.

Cynk– wpływa na gojenie się ran oraz prawidłowy rozwój płodu. Posiada także właściwości przeciwzapalne. Odgrywa istotną rolę w wyglądzie włosów i paznokci. Jego niedobór powoduje zaburzenia wzrostu oraz zmiany skórne.

Bor – wraz z wapniem uczestniczy w budowie kości, zapobiega próchnicy.

Szklanka wodyChrom – reguluje poziom cholesterolu i kwasów tłuszczowych. Spełnia ważną rolę w przemianach metabolicznych glukozy.

Miedź – bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek, we wchłanianiu i transporcie żelaza oraz w tworzeniu kolagenu. Pomaga w gojeniu się ran.

Mangan – pierwiastek niezbędny do budowy enzymów i kości. Jego obecność jest nieodłącznym elementem metabolizmu witamin E i B1. Mangan odpowiada za barwnik włosów oraz za ilość kolagenu w tkankach. Jego niedobór może powodować zaburzenia wzrostu oraz obniżenie płodności.

Fluor – jest składnikiem zębów, wzmacnia szkliwo, zapobiega występowaniu próchnicy. W okresie ciąży pomaga we wchłanianiu żelaza. Niezbędny do prawidłowego wzrostu u dzieci.

Jod – niezbędny do odpowiedniego funkcjonowania tarczycy. Szczególnie istotny dla kobiet w ciąży, ponieważ konieczny jest do poprawnego rozwoju płodu.

Żelazo – jest niezbędne w procesie budowania czerwonych krwinek. Wpływa na wygląd skóry, poprawę koncentracji, pracę mięśni. Jego niedobór powoduje spadek poziomu hemoglobiny we krwi, anemię oraz wypadanie włosów.

Kropla wodyKobalt – bierze udział w procesach przemiany materii flory jelitowej. Jest niezbędnym pierwiastkiem potrzebnym do prawidłowego rozwoju organizmu.

Krzem – wpływa na opóźnienie procesów starzenia się. Zapobiega osteoporozie.

Molibden – wykazuje właściwości antywirusowe oraz przeciwtrądzikowe. Niedobór tego pierwiastka powoduje zaburzenia widzenia, wypryski, ospałość.

Wszystkie wspomniane składniki mineralne, zarówno z grupy makro-, jak i mikroelementów, odgrywają istotną rolę w ludzkim organizmie. Dlatego też zwracanie uwagi na skład pitej wody i zawarte w niej minerały, pozwoli utrzymać fizjologiczną równowagę organizmu.