Wpływ składników mineralnych wody na organizm człowieka

Wpływ składników mineralnych wody na organizm człowieka

Woda to niezbędny element potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak warto pamiętać, że istotną rolę pełnią również składniki mineralne w niej zawarte. Powinno się zwracać uwagę na skład pitej wody, gdyż utrzymanie fizjologicznej równowagi zależy właśnie od optymalnej ilości minerałów. Ich niedobór może prowadzić do zaburzeń metabolicznych.

WodaWodę można klasyfikować ze względu na stopień jej mineralizacji. Wyróżnia się: niskomineralizowaną zawierającą w jednym litrze poniżej 500 mg składników mineralnych, średniomineralizowaną, którą charakteryzuje obecność rozpuszczonych pierwiastków od 500 do 1500 mg. Z kolei w skład wody wysokomineralizowanej wchodzi powyżej 1500 mg w jednym litrze.

Składniki mineralne można podzielić na pierwiastki podstawowe (makroelementy) oraz śladowe (mikroelementy). W skład pierwszej zalicza się: wapń, potas, sód, magnez, chlor, siarka, fosfor. Z kolei druga grupa obejmuje: selen, cynk, bor, chrom, miedź, mangan, fluor, jod, żelazo, kobalt, krzem, molibden.

Pierwiastki te uczestniczą we wszystkich przemianach procesu materii, jednak organizm ludzki nie potrafi ich sam wytwarzać. Dlatego tak ważne jest ich dostarczanie. Z pozoru „zwykła”, przezroczysta woda zapewni odpowiedni poziom mikro- i makroelementów, ale tylko wtedy, gdy będzie odpowiedniej jakości.

W kolejnych artykułach przybliżone zostaną podstawowe zastosowania mikro – i makroelementów, a także ich wpływ na organizm człowieka.