Wpływ twardej wody na pranie

Wpływ twardej wody na pranie

Woda dla człowieka jest bardzo ważna. Bez niej prawidłowe funkcjonowanie jest niemożliwe. Niestety może ona powodować wiele problemów w codziennym życiu takich jak osadzający się kamień, podrażnienia skóry czy zmniejszona efektywność grzewcza urządzeń. Woda ma także wpływ na jakość prania.

twarda wodaW wodzie znajdują się sole, głównie wapnia i magnezu. O ile są one dobrym składnikiem dla organizmu, niestety w wysokim stężeniu wpływają niekorzystnie na jakość prania. Łączą się one tworząc osad, nazywany kamieniem. Proces ten ulega przyspieszeniu pod wpływem wysokiej temperatury. Osad najbardziej widoczny jest na urządzeniach domowych takich jak czajnik, kran, żelazko czy prysznic. Jednak atakuje on także wewnętrzne elementy urządzeń takich jak pralka. W niej kumuluje się najmocniej na częściach grzewczych, co z czasem może prowadzić do poważnej awarii. Ponadto osad w pralce zbiera się także w bębnie, rurach i wężach, co spowodować może przeciekanie tych elementów i zalanie mieszkania.

Twarda woda nie tylko wpływa na jakość i żywotność urządzeń domowych. Ma także duży wpływ na tkaniny. Kamień odkłada się i przenika przez włókna powodując, że materiał staje się sztywny i szorstki. To dlatego ubrania wyciągnięte z pralki są często mocno pogniecione i wymagają prasowania. Poza tym w twardej wodzie obniża się skuteczność proszków i płynów do prania oraz płukania tkanin. W związku z tym trzeba użyć ich więcej. Kamień osadza się na powierzchni i na tkaninach już od pierwszego prania.

kamieńAby sprawdzić czy woda w domu jest twarda wystarczy spojrzeć na stan urządzeń w domu. Kamień w czajniku, białe lub brązowe plamy w zlewie, zatkana główka prysznica, plamy na naczyniach lub kabinie prysznica czy słabo pieniące się środki czystości i mydło to oznaka, że woda ma duże stężenie wapnia i magnezu. Rozwiązaniem problemu twardości jest zainstalowanie w domu urządzenia zmiękczającego wodę. Takie urządzenie pozwoli na ochronę urządzeń grzewczych i instalacji przed kamieniem, zmniejszenie do 60% zużycia środków piorących i czyszczących. Tkaniny prane w miękkiej wodzie dłużej zachowują swój kolor oraz są miękkie i miłe w dotyku.

Twardość wody ma duży wpływ na jakość nie tylko prania i tkanin, ale także na sprzęt AGD w domu. Osadzający się kamień powoduje wiele szkód narażając przy tym na dodatkowe koszty. Urządzenie zmiękczające wodę to jednorazowy wydatek, który pozwoli zaoszczędzić pieniądze związane z naprawą lub wymianą urządzeń, przedłużając ich żywotność.