Wpływ wody na skórę i włosy od wewnątrz

Wpływ wody na skórę i włosy od wewnątrz

Woda jest głównym składnikiem organizmu. Stanowi 60%-70% masy ciała. Jej znaczenie w codziennym życiu jest ogromne. Uczestniczy w wielu istotnych funkcjach organizmu, zarówno biologicznych jak i fizjologicznych – jest niezbędna do procesów przemiany materii, uczestniczy w trawieniu i usuwa toksyny z organizmu. Ten niezbędny element pożywienia, którym jest woda ma także znaczący wpływ na wygląd – w szczególności na włosy i skórę.

Aby odpowiednio zadbać o wygląd skóry, oprócz stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych należy też właściwie nawilżyć skórę od środka. Oczywiście bardzo ważne jest stosowanie kremów nawilżających – są to elementy, które pomagają utrzymać zdrowy wygląd cery, jednak na dłuższą metę sam krem nie wystarczy, żeby odpowiednio nawilżyć i nawodnić skórę. Kosmetyki takie wspomagają skórę, jednak nie dostarczają komórkom wody.

Nawodnienie organizmu od wewnątrz jest podstawą, żeby zachować zdrową i piękną skórę. Bilans wodny organizmu zależy głównie od wody dostarczonej organizmowi i przemiany materii. Proces utraty wody wraz z wiekiem zwiększa się. Skóra po pewnym czasie traci elastyczność i pojawiają się zmarszczki. Aby cieszyć się delikatną w dotyku i zdrową skórą musi być ona optymalnie nawilżona, a więc zawierać około 25% wody. Gdy zawartość wody wynosi jedynie około 10%-20%, skóra staje się sucha i może dojść do jej łuszczenia. Dlatego tak ważne jest codzienne spożywanie wody od 1,5 do 2 litrów dziennie. Taka ilość zaspokaja minimalne zapotrzebowanie na wodę, a tym samym zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry, co także poprawia jej wygląd.

smaczna wodaPodobne jak skóra, także włosy powinny być utrzymane w dobrej formie, a więc właściwie odżywione od wewnątrz. Sprzyjający wpływ na włosy ma ich odżywianie poprzez picie wody. Często brak wystarczającej ilości wody sprawia, że włosy zaczynają się łamać i wyglądają nieatrakcyjnie, a nawet spowalniają ich wzrost. Odwodnienie włosów może nastąpić na przykład w procesie stosowania środków chemicznych, wiatru, kontaktu z niszczącymi działaniami promieni słonecznych czy używania twardej wody.

Z racji tego, że organizm człowieka składa się w głównej mierze z wody, uzupełniając jej poziom warto sięgać po wodę najwyższej jakości. Będąc w drodze, szczególnie w długiej podróży zaleca się mieć przy sobie butelkę wody, co w razie potrzeby pozwoli na zaspokojenie pragnienia i uzupełnienie płynów. Przebywając w domu warto jednak zastosować urządzenia uzdatniające wodę takie jak filtry multifunkcyjne czy filtry odżelaziające, dzięki którym woda z kranu będzie zdrowa, smaczna i bezpieczna do picia.