Dlaczego warto pić wodę zimą?

Dlaczego warto pić wodę zimą?

W gorące dni podświadomie nosi się ze sobą butelkę wody, jednak gdy temperatura spada o kilka kresek poniżej zera, nie jest to już tak oczywiste. Zimowa pora nie zachęca do częstego picia, faktem jednak jest, że organizm potrzebuje zimą tyle samo płynów, co latem.

Piękna cera i włosyOdkręcone kaloryfery i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach powoduje odwodnienie, dlatego jeśli nie zadba się o regularne uzupełnianie płynów, może to w znacznym stopniu wpłynąć na kondycję skóry i włosów. W celu utrzymania ich w dobrym stanie, należy popijać wodę przez cały dzień.

Podczas chłodnych miesiąców zwalnia także metabolizm. Dzieje się tak ze względu na mniejszą aktywność fizyczną. Dobrym rozwiązaniem jest wypicie szklanki wody 15 minut przed każdym posiłkiem, ponieważ pomoże to w określeniu, czy faktycznie odczuwa się głód czy też jednak pragnienie – bowiem te dwa odczucia są często ze sobą mylone, ponieważ organizm potrzebujący płynów daje znaki podobne do tych, które wysyła, gdy potrzebuje jedzenia. Gdy 15 minut po wypiciu płynu nadal towarzyszy wrażenie głodu, wtedy warto coś zjeść.

Często zdarza się również, że zimą odczuwa się znużenie i zmęczenie – to także może wynikać z niedostatecznej ilości spożywanej wody. Warto wówczas ograniczyć liczbę pitych kaw na rzecz jednej szklanki wody więcej.

Najbardziej zalecane jest spożywanie wody niegazowanej źródlanej, ponieważ ta jest naturalną i przyjazną formą nawilżania organizmu. Niezwykle istotnym aspektem jest jakość wypijanego płynu, co ma odniesienie szczególnie do wód wysoko zmineralizowanych. Minerały przyjęte w nadmiarze mogą mieć niekorzystny wpływ na nerki czy wątrobę, dlatego nie powinno się wypijać ich w nadmiarze bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Woda mineralnaRównoważnią między wodą źródlaną a wysoko zmineralizowaną jest woda mineralna. Ta z kolei bogata jest w magnez i wapń, posiada stabilny skład chemiczny i korzystnie wpływa na zdrowie oraz bilans pierwiastków w ciele. Produktem najbardziej naturalnym jest woda wydobywana z głębi ziemi, która zawiera wszystkie najpotrzebniejsze substancje dla organizmu człowieka.

Jak dobrze zadbać o poziom nawilżenia organizmu, gdy temperatura nie zachęca do sięgnięcia po butelkę czystej wody? Alternatyw jest wiele. W celu ogrzania się można wypić wszelkiego rodzaju herbaty, przygotować zupy warzywne, które dodatkowo dostarczą cennych składników odżywczych. Warto sięgać także po soki, wybierając jednak te bez dodatku cukru i najmniej przetworzone. Dla tych, którzy nadal nie potrafią przekonać się do smaku wody, polecane jest dodawać do niej sok z pomarańczy lub cytryny. Należy pamiętać, że woda pod każdą postacią nawadnia organizm, mimo wszystko jednak to ta czysta jest najzdrowsza.

Woda w termosieW celu ułatwienia wewnętrznej pielęgnacji ciała, warto wyrobić odpowiednie nawyki. Nowy dzień powinno się zacząć od szklanki wody, poprawiając metabolizm a zarazem samopoczucie. Należy popijać ją przez cały dzień małymi łyczkami, nie tylko wtedy, gdy pragnienie daje o sobie znać. Noszenie butelki wody, a w chłodne dni termosu z gorącym napojem, jest świetną alternatywą, gdy przebywa się poza domem. Również do posiłków zalecane jest wybierać wodę zamiast słodkich napojów, bowiem nie tłumi ich smaku.

Powszechnie wiadomo, że woda jest źródłem życia. Człowiek dziennie traci około 2,5 litra wody na wszelkiego rodzaju procesy i reakcje zachodzące w organizmie. Dlatego też warto pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów w celu zapobiegnięcia niosącego ze sobą niekorzystnych skutków odwodnienia.