Jak ugasić pragnienie?

Jak ugasić pragnienie?

Upałom i aktywności fizycznej często towarzyszy odczuwanie silnego pragnienia. Wówczas wypicie dużej ilości płynów wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, jednak okazuje się, że nie jest to najlepszy pomysł. By skutecznie nawodnić organizm, należy zastosować się do kilku prostych zasad:

1. Nie pij zbyt łapczywie
Wypicie na raz całej szklanki wody nie jest najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia. Spowoduje jedynie uczucie pełności, które w zestawieniu z wysiłkiem bądź wysokimi temperaturami spotęguje złe samopoczucie. Zaleca się regularne nawadnianie organizmu w małych porcjach i unikanie popijania w trakcie posiłków – utrudnia to procesy trawienne.

sport2. W upalne dni zrezygnuj z zimnych napojów
Temperatura napojów spożywanych w gorące dni powinna odpowiadać pokojowej. Przyspieszy to usuwanie zbędnych produktów przemiany materii oraz pomoże przyswoić wypite płyny. Równie dobrze zadziałają ciepłe herbaty, które ugaszą pragnienie i zrównoważą temperaturę pomiędzy ciałem a otoczeniem, dzięki czemu nie będzie się tak bardzo odczuwać upałów.

3. Postaw na owoce i warzywa – te dostarczą witamin
O ile soki owocowe z kartonów (zawierające sporo cukrów) nie są najlepsze, by ugasić pragnienie, to owoce składające się w większości z wody idealnie sprawdzą się w tej sytuacji. Ponadto brzoskwinie, truskawki czy cytrusy zawierają wiele potasu – jednego z elektrolitów, których uzupełnianie jest szczególnie zalecane w czasie upałów. Ten sam pierwiastek występuje w melonie i ogórku, a z nich można stworzyć koktajl doskonale gaszący pragnienie.

4. Wspomóż swój organizm
Warto wiedzieć, że nawet jeśli popija się wodę zgodnie z przedstawionymi wyżej zasadami, a jej dzienne spożycie jest zgodne z zalecaną normą (2 litry), może to być za mało, by uzupełnić jej niedobory. Prostym sposobem zwiększającym przyswajanie substancji odżywczych jest dodanie do butelki z wodą szczypty soli. Dzięki temu organizm znacznie lepiej poradzi sobie z wchłonięciem wszystkich niezbędnych składników, które uzupełnią braki.

Efektywne nawadnianie organizmu nie jest wcale oczywistą kwestią. Świadome podejście do uzupełniania utraconych płynów może uchronić przed ciągłym odczuwaniem pragnienia i faktycznie zapobiec niedoborom substancji odżywczych. To szczególnie ważne podczas upałów i aktywności fizycznej, dlatego warto zapamiętać te cztery proste zasady, by cieszyć się energią niezależnie od pogody i podejmowanej aktywności fizycznej.