Nawadnianie organizmu seniora

Nawadnianie organizmu seniora

Ciało człowieka składa się w 60 – 70% z wody. Pokazuje to jak istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu do jego prawidłowego funkcjonowania. Regularne uzupełnianie płynów jest ważne nie tylko podczas zmorzonej aktywności fizycznej, ale także w czasie wykonywania prac umysłowych. Odpowiednie nawodnienie poprawia koncentrację oraz poprawia ogólną pracę mózgu człowieka. Picie wody i innych napoi jest ważne w każdym wieku, a w szczególności w wieku seniorskim.

kupowanie wodyZ wiekiem spada wrażliwość niektórych ośrodków w mózgu. Rzadziej odczuwa się potrzebę picia, ponieważ mózg nie wysyła odpowiednich impulsów odpowiedzialnych za uczucie pragnienia. Ciało nie zadba samo o to, by pamiętać o regularnym nawodnieniu. Jest to między innymi skutek innych procesów związanych ze starzeniem się. Wraz z upływem lat spada udział beztłuszczowej masy ciała (głównie mięśni) w organizmie, a woda stanowi już nie 60%, a 50%, do nawet 40% masy ciała. Seniorzy choć słabiej odczuwają pragnienie, a napojów potrzebują wciąż tyle samo. W przypadku osób starszych, których stan zdrowia nie pozwala na normalne funkcjonowanie, trzeba bardzo dokładnie obliczyć ilość wody, którą trzeba spożyć w ciągu doby. W takim wypadku najlepiej zasięgnąć rady u profesjonalnego dietetyka lub lekarza.

picie wodyStarsi ludzie często lekceważą zasady prawidłowego odżywiania. Odpowiednie nawodnienie jest jednak jednym z fundamentów zdrowego organizmu. Skutki odwodnienia, szczególnie w przypadku osób starszych są groźne dla zdrowia. Suche i popękane usta, mało elastyczna skóra, zapadnięte oczy – to najpowszechniejsze objawy, które pozwalają rozpoznać niedobór wody w ciele. Za tymi niegroźnymi efektami idą skutki zdecydowanie bardziej niebezpieczne. Odwodnienie może prowadzić do starczej niedoczynności nerek, gorączki, a nawet omdleń i przyśpieszenia akcji serca. Niedobór wody powoduje zagęszczenie krwi, a co za tym idzie – zwiększa szanse na wystąpienie zakrzepów i zatorów płucnych.

Bardzo ważne jest, by wyrobić u seniorów nawyk regularnego picia wody. Najlepiej przyjmować płyny często i w małych ilościach. Tabletki i inne lekarstwa należy popijać całą szklanką wody, by wspomóc pracę nerek i umożliwić sprawną filtrację. Przeszkodą może na pewno okazać się fakt, że nie wszyscy lubią pić wodę. Seniorzy najchętniej sięgają po herbatę i kawę. Te napoje jednak (nawet pite regularnie) nie zapewniają odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Woda dla człowieka jest jedną z najbardziej potrzebnych substancji. Dzięki niej cały organizm funkcjonuje prawidłowo. Aby cieszyć się długo dobrym zdrowiem należy pić przynajmniej osiem szklanek czystej wody. Zasada ta dotyczy zarówno osób młodych jak i starszych.